Jakie są najbezpieczniejsze formy zakupu przez serwisy ogłoszeniowe?

person wearing watch near laptop

Serwisy ogłoszeniowe to nie sklepy internetowe. Każda osoba może wystawić swoje ogłoszenie dotyczące sprzedawanego przez nią przedmiotu albo tego, czego sama szuka i nie mamy nigdy pewności, że ktoś po drugiej stronie ma czyste intencje. Z tego typu transakcjami zawsze łączy się spore ryzyko, a uniknięcie go nie jest wcale proste. Musimy jednak pamiętać o kilku zasadach, żeby chociaż móc odzyskać nasze pieniądze.

Korzystaj z wewnętrznych form płatności serwisu
Jeśli dany serwis ogłoszeniowy umożliwia nam dokonania płatności przez ich stronę, to koniecznie z tego skorzystaj. Po pierwsze dlatego, że dzięki temu masz dowód, że transakcja doszła do sfinalizowania i nikt nie wmówi Ci, że nie dostał od Ciebie pieniędzy. Po drugie, zawsze pozostaje możliwość odzyskania wpłaconych środków, jeśli po drugiej stronie urwie się kontakt albo dana osoba nie będzie miała nam czego wysłać, bo jest oszustem. Do tego jeśli wasza rozmowa albo płatność przechodzą innymi kanałami, dany serwis nie będzie w stanie Ci pomóc i jeśli zostaniesz oszukany, nie będziesz mógł niczego z tym zrobić.

Zobacz też: polityka ochrony danych osobowych

Wymieniaj towar z ręki do ręki
Jeśli dany serwis nie ma możliwości płacenia w jego ramach, a Ty szukasz czegoś drogiego, to lepiej umów się na wymianę towaru z ręki do ręki. Nie przelewaj zaliczek, nie zgadzaj się na tradycyjny przelew. Podjedź do danej osoby w dniu, w którym wam obojgu będzie to pasowało i dopiero po sprawdzeniu sprawności sprzętu ustalcie, czy do płatności i wymiany dochodzi. W każdym innym wypadku narażasz się na zostanie ofiarą oszustwa, szczególnie jeśli dana oferta wydaj Ci się wyjątkowo korzystna, a wystawiony przedmiot jest rzadki i cenny. To Ty musisz zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo.

Zgadzaj się tylko na przesyłkę za pobraniem
Jeśli jednak nie masz możliwości podjechania do danej osoby, a serwis nie pozwala Ci dokonać płatności przez jego stronę, to koniecznie decyduj się na paczkę za pobraniem. W ten sposób masz przynajmniej pewność, że coś do Ciebie dojdzie. Kurier co prawda nie będzie czekał, aż otworzysz swoją przesyłkę i sprawdzisz, czy znajdujące się w niej rzeczy są kompletne i działają, ale przynajmniej twoje pieniądze nie przepadną. Uważaj jednak na to, kto do Ciebie przyjeżdża. Coraz więcej osób podszywa się pod firmy kurierskie, żeby tylko zgarnąć od Ciebie pieniądze za bezwartościową paczkę i całkiem się zmyć.